Do 4 lipca Urząd Marszałkowski prowadzi konsultacje dedykowanemu województwu kujawsko-pomorskiemu Regionalnemu Planowi Transportowemu, który będzie ważnym dokumentem dla wdrażania funduszy europejskich z nowej perspektywy. Z naszej analizy wynika, że dokument w wersji proponowanej nie odzwierciedla faktycznego potencjału planowego terminalu intermodalnego Bydgoszcz – Emilianowo, dlatego złożyliśmy swoje uwagi do dokumentu, licząc na ich uwzględnienie w finalny dokumencie.
Według propozycji wstępnej mamy zapis, że terminal Bydgoszcz Emilianowo docelowo ma przeładowywać rocznie 80 tys. ITU. Z opracowanego na początku roku dokumentu pn. ,,Analiza wariantów rozwojowych terminalu intermodalnego w Bydgoszczy Emilianowie” oraz programu funkcjonalno-użytkowego wynika, że docelowo terminal powinien przeładowywać 280 tys. TEU rocznie, nie można wykluczyć, że przy bliskiej współpracy z portami morskimi w Gdańsku, w Gdyni i w Elblągu będzie to jeszcze więcej. Ta analiza wskazuje, że przeładunki ponad 93 tys. TEU planuje się osiągnąć już w trzecim roku działalności terminalu, czyli w roku 2030, a co za tym idzie, obecne zapisy są mocno zaniżone.
Wskazujemy również potrzebę doprecyzowania zapisów, że budowa terminalu ruszy w 2025 roku, natomiast uruchomienie planuje się na 2027 rok.
Regionalny Plan Transportowy 2021-2027 będzie dokumentem jawnym, z którego korzystać mogą m.in. inwestorzy lub twórcy raportów o infrastrukturze, stąd też ważne jest, aby przedstawiał on realny potencjał Węzła Logistycznego Bydgoszcz.
Grafika: Wizualizacja PKP SA