14 grudnia Komisja Europejska zaprezentowała propozycję rewizji sieci TEN-T ustalonej rozporządzeniem 1315/2013. Propozycja KE jest punktem wyjścia do dalszych rozmów o kierunkach rewizji z Parlamentem Europejskim oraz Radą Unii Europejskiej. Rewizja planowana jest na 2023 rok.
W kontekście rewizji sieci TEN-T Nowy Bursztynowy Szlak kierował szereg wniosków. Zaprezentowany przez Komisję Europejską projekt uwzględnia część z nich:
– uzyskanie statusu elementu sieci bazowej w transporcie towarowym dla linii kolejowej nr 201 (Bydgoszcz – Kościerzyna – Gdynia); – włączenia do korytarza Bałtyk-Adriatyk węzła Budapeszt, w czym widzimy dużą szansę na udział Węzła Logistycznego Bydgoszcz w wymianie handlowej w Azją.
Komisja Europejska nie uwzględniła już postulatu uznania Bydgoszczy za węzeł sieci bazowej (w nowej propozycji dalej widnieje on jako węzeł sieci kompleksowej) oraz włączenia drogi wodnej E-40 do TEN-T.
W naszej opinii plany rozwojowe dotyczące Węzła Logistycznego Bydgoszcz, w szczególności przygotowywana budowa terminalu Bydgoszcz – Emilianowo, spełniają merytoryczne przesłanki, w szczególności prognozowane przeładunki, które znacznie przewyższą wymóg 800 tys. ton rocznie, pretendują go do uzyskania węzła sieci bazowej. Z tego też powodu w najbliższym czasie skierujemy do Parlamentu Europejskiego petycję, w sprawie skorygowania pozycji Bydgoszczy w czasie prac nad powyższą dyrektywą. Zwrócimy się też do lokalnych samorządów i organizacji politycznych o poparcie tej petycji.
Liczymy także, że polski rząd w ramach prac Rady Unii Europejskiej zwróci uwagę na ten aspekt.
W imieniu zarządu
Łukasz Religa
Prezes