19 kwietnia 2022 roku, w urodziny Bydgoszczy Poczta Polska oraz Nowy Bursztynowy Szlak wprowadzą do obiegu wydawnictwo z okazji 60. rocznicy rozpoczęcia prac nad prototypem bydgoskiego tramwaju przegubowego, który ostatecznie opracowany został rok później 1963 roku.
Prototyp opracował zespół pracowników bydgoskiego MPK (dzisiejsze MZK) z dyrektorem inżynierem Przemysławem Borutą na czele.
,,Bydgoski prototyp przeszedł szczegółowe badania i próby w Instytucie Gospodarki Komunalnej, uzyskując bardzo pochlebną opinię i przewyższając pod względem zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych podobne wozy w Polsce” – pisał w Kronice Bydgoskiego na lata 1964-1965,Tadeusz Boguta. Ten cytat pojawi się też na okolicznościowej kartce pocztowej.
Do budowy tramwaju przegubowego wykorzystano wagon silnikowy 5N nr 75 który pod koniec 1962 roku uległ poważnemu wypadkowi drogowemu, zderzenia z samochodem ciężarowym i po tym zdarzeniu został wycofany z ruchu. Z kolei, w lutym 1963 r. uległ wypadkowi wagon doczepny 5 ND – nr 151. Wykorzystując powyższą sytuację, bydgoskie MPK na bazie tych uszkodzonych wagonów przystąpiło do budowy trójczłonowego wagonu przegubowego – pisze w artykule Stanisław Sitarek, propagator historii bydgoskich tramwajów.
Liczymy, że poprzez to wydawnictwo uda się przywrócić pamięć o tamtym sukcesie bydgoskiej myśli technicznej.
Zdjęcie inż. Przemysława Boruty na tle jego dzieła jest fotomontażem specjalnie opracowanym na potrzeby wydawnictwa, bowiem najprawdopodobniej nigdy nie zrobiono mu zdjęcia obok opracowanego przez niego prototypu.
Oto niektóre dane techniczne
Liczba członów – 3
Długość – 21 390 mm
Szerokość – 2 195 mm
Wysokość – 3 300 mm
Masa – 26 000 kG
Szerokość toru – 1 000 mm
Liczba silników i moc – 2 x 60 kW
Typ silnika – LT-31
Prędkość maksymalna – 55 km/godz
Wysokość podłogi 765/945 mm
Liczba miejsc siedzących – 37+2
Liczba miejsc ogółem – 198
Za wsparcie inicjatywy dziękujemy:
– posłowi na Sejm RP Janowi Szopińskiemu;
– senatorowi Senatu RP Andrzejowi Kobiakowi;
– radnemu województwa Romanowi Jasiakiewiczowi;
– dyrektorowi Regionu Bydgoskiego Poczty Polskiej Karolowi Górskiemu;
– Regionalnemu Koordynatorowi ds. filatelistyki Waldemarowi Kawińskiemu;
– Weronice Koczeli za opracowanie fotomontażu;
– Stanisławowi Sitarkowi za udostępnienie materiałów i wsparcie merytoryczne