НАША МІСІЯ

НАША МІСІЯ

Логістичний вузол Бидгощ.

Завдяки своєму розташуванню, Бидгощ є “природніми воротами” до морських портів Гданська та Гдині. Відповідно до інтермодальної моделі вантажі, імпортовані окремо з портів Гданська та Гдині, будуть групуватися в Бидгощі, звідки великими потягами відправлятимуться до Адріатичного моря або до Одеси, в межах перевезень Європа-Китай.

У районі Бидгощського вузла також планується будівництво сучасного річкового порту, який, у разі каскадування водного шляху Е-40, міг би використовувати річковий транспорт на додаток до залізничного.

Поточні інвестиції спрямовані для перекопу Віслянської коси також дають можливість для розвитку порту Ельблонг, який досить добре з’єднаний залізничним сполученням з Бидгощем.

 

Через Польщу до Скандинавії та Америки

Польські морські порти Гданськ та Гдиня відіграють все більш важливу роль на Балтійському морі, і в той же час дозволяють організовувати транзит вантажів як до Скандинавії, так і на американський континент.

Бидгощ у політиці ЄС

У документах Європейського Союзу Бидгощ є вузловим пунктом комплексної мережі TEN-T автомобільних, залізничних та повітряних сполучень (Регламент Європейського Парламенту та Ради 1315/2013). Через Бидгощ проходять залізничні лінії 131 і 201 мережі TEN-T (сполучення з портами Гданськ і Гдиня та з південною Європою), а також швидкісна автомагістраль S-5 і швидкісна автомагістраль S-10, яка перебуває в стадії будівництва.Політика Європейського Союзу передбачає, що автомобільні перевезення повинні бути обмежені 350 км, тоді як інші види транспорту повинні використовуватися на більших територіях. Бидгощ, завдяки своєму розташуванню в радіусі 350 км, охоплює майже всю територію Польщі.

Ми рекомендуємо:

– Фінансову підтримку Європейського Союзу для розвитку інфраструктури в Україні

Українські залізниці розраховані на ширину колії 1520 мм, тоді як в Європейському Союзі вона становить 1435 мм. Перехід на стандарт європейських залізничних колії буде дорогим для України, але з огляду на переваги, які це принесе у взаємній торгівлі, цей процес має бути підтримуваним Європейським Союзом.

Допомога ЄС також має бути спрямована на інші форми розвитку логістики, такі як будівництво інтермодальних терміналів, особливо в західній частині України.

– Опрацювання ЄС багаторічної рамкової програми розвитку мережі TEN-T з країнами, які претендують на членство в ЄС

Реалізація мережі TEN-T поділяється на реалізацію базової мережі до 2030 року та комплексної мережі до 2050 року, але фактично вона обмежується територіями країн-членів ЄС. Ми закликаємо до розбудови багаторічних планів і щодо логістичного співробітництва з країнами-кандидатами на вступ до ЄС, у тому числі з Україною та Туреччиною. Ми закликаємо, серед іншого, до створення коридору Чорне море – Балтійське море.

– Посилення ролі вузла Бидгощ в мережі TEN-T

Ми закликаємо надати Бидгощу статус базового вузла в транспортній мережі, яка до 2030 року стане повноцінним вузлом TEN-T.

ПРО АСОЦІАЦІЮ

Асоціація “Новий Бурштиновий Шлях” створена 22 грудня 2020 року. Районним судом м. Бидгощ було присвоєно номер KRS: 0000891703

 

ЛУКАШ РЕЛІГА

Президент Асоціації

 

l.religa@bursztynowyszlak.eu

Кінга Чвіклінська

віце-президент Асоціації

 

k.cwiklinska@bursztynowyszlak.eu

Мирослав Паньковський

віце-президент Асоціації

 

m.pankowski@bursztynowyszlak.eu